Drupal-4.5.2 - en to it translation catalogue (83 entries)

en: Webforms are forms and questionnaires. To add one select <strong>create content -&gt; webform</strong>. Below you can set diffrent security and debug options.
it: I Webforms sono form e questionari. Per creare un webform seleziona <strong>crea contenuto -&gt; webform</strong>. Di seguito puoi impostare le opzioni di sicurezza.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define there content. Submissions from these forms are stored in the database and optionaly also send by e-mail to a predefined address.</p>
    <p>Here is how to create one:
    <ul>
     <li>Go to Create Content and add a webform</li>
     <li>Add a description that is displayed as a teaser and above the acctual form.</li>
     <li>Add a confirmation message that are displayed after a successfull submission.</li>
     <li>Select which roles who should have submission access to this form (roles that have the &quot;use all webforms&quot; permision can allways use a webform).</li>
     <li>Add one or more components to your form.</li>
     <li>Optionaly add a email address to which submissions will be send. If no email address is specified no email will be send when submissions are made through the form.</li>
    </ul>
    Help on adding and how to configure the components will be shown after adding your first component.
    </p>
    <p>On user submissions the form content is stored in the database table <i>webform_submited_data</i> as key-value pairs. Apart from the form fields the following &quot;special&quot; fields are added:
    <ul>
      <li> __userid : UID of the submiting user.</li>
      <li> __timestamp : UNIX timestamp for when the submission occured.</li>
      <li> __remotehost : IP or name of the remote host from which the submission came.</li>
      <li> __useragent : What user agent (browser) the user used upon submitting the data.</li>
    </ul>
it: <p>Questo modulo ti permette di creare form e questionari. Le informazioni inserite nei form sono conservate nel database e possono essere inviate ad indirizzi email predefiniti.</p>
    <p>Ecco come creare un nuovo form:
    <ul>
     <li>Vai su Crea nuovo contenuto webform</li>
     <li>Aggiungi una descrizione che apparirà sopra il form</li>
     <li>Inserisci il messaggio di conferma che apparirà dopo l'invio.</li>
     <li>Seleziona i permessi di accesso (roles that have the &quot;use all webforms&quot; permision can allways use a webform).</li>
     <li>Aggiungi uno o più campi</li>
     <li>Aggiungi l'indirizzo email al quale inviare il contenuto inserito nel form. (opzionale)</li>
    </ul>
     Più informazioni quando verranno aggiunti nuovi campi. 
    </p>
    <p> Il contenuto dei form verrà salvato nel campo: <i>webform_submited_data</i> come key-value pairs. Verranno inoltre aggiunti questi campi &quot;special&quot; : 
    <ul>
      <li> __userid : UID of the submiting user.</li>
      <li> __timestamp : UNIX timestamp for when the submission occured.</li>
      <li> __remotehost : IP or name of the remote host from which the submission came.</li>
      <li> __useragent : What user agent (browser) the user used upon submitting the data.</li>
    </ul>

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
it: Permette la creazione di form e questionari.

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
it: Webform sono moduli di richiesta informazioni che possono essere usati dagli utenti per contatti, questionari o richieste di iscrizioni.

en: Available variables are: %username, %useremail, %site, %date.
it: Le variabili disponibili sono: %username, %useremail, %site, %date.

en: Update from version %a to version %b
it: Update from version % alla versione %b

en: Allow cross site posting
it: Permetti il cross site posting

en: Yes
it: Sì

en: Allow postings to your webforms that do not originating from your sites domain.
it: Permetti l'invio attraverso questo form a domini diversi dal tuo sito.

en: DEBUG for the webform module
it: DEBUG per il modulo webform

en: Set this option to "Log submissions" to log all submissions in the watchdog. Set it to "Full debug" to print debug info on submission. You probably want to leave this option on "OFF".
it: Imposta l'opzione  "Log submissions" per registrare le informazioni in watchdog. Imposta  "Full debug" per stampare i messaggi di errore. Probabilmente va impostata su  "OFF".

en: The form component has been changed. Remember to press Submit on the bottom of this form to save your changes.
it: Il campo è stato modificato. Ricorda di confermare con il tasto Invia.

en: The form component has been deleted. Remember to press Submit on the bottom of this form to save your changes.
it: Il campo è stato cancellato. Ricorda di confermare con il tasto Invia.

en: You have to specify a form description.
it: Devi specificare una descrizione del form.

en: You have to specify a confimation message.
it: Devi specificare il messaggio di conferma.

en: view form
it: Visualizza form

en: View this form.
it: Visualizza questo form

en: Go back to the form
it: Torna al form

en: textarea
it: area di testo

en: select
it: seleziona

en: lable
it: etichetta

en: hidden
it: nascosto

en: e-mail address
it: indirizzo e-mail

en: Roles that should be able to submit data using this form.
it: Ruoli che possono utilizzare questo form.

en: Description
it: Descrizione

en: Text to be shown as teaser and before the form.
it: Aggiungi una descrizione che apparirà  sopra il form

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: Message to be shown upon successfull submission.
it: Messaggio di conferma invio dati

en: To edit a component, check its "selected" box and press "Edit selected".
it: per modificare un campo, seleziona il  "selected" box e click  "Edit selected".

en: To delete a component, check its "selected" box and press "Delete selected".
it: Per cancellare un campo, seleziona il  "selected" box e click  "Delete selected".

en: Use "value" to enter a default value.
it: Inserisci "value" per inserire un testo di default.

en: Check "mandatory" box if the field should be mandatory.
it: Seleziona  "mandatory" box se deve essere un campo obbligatorio.

en: Remember to set weight on the components or they will be added to the form in a random order.
it: Imposta il peso di ciascun elemento per ordinare i campi.

en: Form components
it: Campi del form.

en: name
it: nome

en: type
it: tipo

en: value
it: valore

en: mandatory
it: obbligatorio

en: weight
it: peso

en: Edit selected
it: Modifica selezionati

en: Delete selected
it: Cancella selezionati

en: Add a new component
it: Aggiungi un nuovo campo.

en: Select a component type to add.
it: Seleziona un campo da aggiungere.

en: Add
it: Aggiungi

en: E-mail address
it: Indirizzo e-mail.

en: Form submissions will be e-mailed to this address.
it: Le informazioni inserite nel form verranno inviate a questo indirizzo.

en: Preview
it: Anteprima

en: Submit
it: Invia

en: Page called out of order
it: Pagina non disponibile.

en: Name
it: Nome

en: Name of the field. This is used as a descriptive lable and as the key when saving data in the database.
it: Nome del campo. Usato per denominare i campi nel database.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
it: Una breve descrizione del campo per gli utenti del form.

en: Default value
it: Valore default.

en: The default value of a email field is always the users email address if he/she is logged in.
it: Il valore di default del campo email è sempre l'indirizzo email dell'utente registrato.

en: Width
it: Larghezza

en: Width of the textfield.
it: Larghezza del campo.

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: The value of the field.
it: Valore del campo.

en: The default value of the area.
it: Valore dell'area.

en: Width of the textarea.
it: Larghezza dell'area di testo.

en: Height
it: Altezza

en: Height of the textarea.
it: Altezza dell'area di testo.

en: Options
it: Checkbox

en: Enter one option per line.
it: Inserisci una checkbox per ogni riga.

en: The preselected value.
it: Valore di default.

en: Multiple
it: Multiplo

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: Done
it: Fatto.

en: Trying to post to webform from external domain.
it: Stai cercando di inviare da un dominio non abilitato.

en: You are not allowed to post to this form from an external domain.
it: Dominio non abilitato.

en: You are not allowed to submit data using this form.
it: Utente non abilitato all'utilizzo del form.

en: Form submission from
it: Form inviato da

en: Submission posted to
it: Form inviato a

en: view node
it: Visualizza nodo

en: You have not completed the form. %s is a mandatory field.
it: Form non correttamente completata. %s è un campo obbligatorio.

en: Submited on
it: Inviato il

en: Submited by user
it: Inviato da user

en: Submited by anonymous user
it: Inviato da utente anonimo

en: Submited values are:
it: I messaggi inviati sono:

en: Go back
it: Indietro

en: maintain webforms
it: modifica webforms

en: create webforms
it: Crea webform

en: use all webforms
it: Usa tutti i webforms
