Drupal 6.x - en to ja translation catalogue (115 entries)

en: XML Sitemap: User
ja: XML サイトマップ： ユーザ

en: Adds user profiles to the site map.
ja: ユーザプロフィールページの URL をサイトマップに追加します。

en: XML Sitemap
ja: XML サイトマップ

en: The base table for xmlsitemap.
ja: XML サイトマップのベーステーブルです。

en: The id of the path.
ja: パスの ID です。

en: Keeps track of new changes.
ja: 新しい変更の軌跡を記録します。

en: Keeps track of old changes.
ja: 古い変更の軌跡を記録します。

en: Stores the index value.
ja: インデックス値を保存します。

en: Your MySQL version is too low. &ldquo;XML Sitemap: User&rdquo; requires MySQL 4.0.14 or higher.
ja: MySQL のバージョンが古すぎます。 &ldquo;XML サイトマップ： ユーザ&rdquo; は MySQL 4.0.14 以上を必要とします。

en: Site map
ja: サイトマップ

en: Default user priority
ja: デフォルトのユーザの重要度

en: Choose the default priority for users who have only the authenticated user role.
ja: authenticated user のロールを持つユーザのみに対するデフォルトの重要度を選択してください。

en: Default site map priority
ja: デフォルトのサイトマップ重要度

en: This number will be added to the priority of this user role.
ja: この数値は、このユーザロールの重要度に追加されます。

en: Delete role
ja: ロールの削除

en: Site map settings
ja: サイトマップの設定

en: Site map priority
ja: サイトマップ重要度

en: The default priority is %priority.
ja: デフォルトの重要度は %priority です。

en: override profile priority
ja: プロフィールの重要度を上書き

en: xmlsitemap_user
ja: XML サイトマップ： ユーザ

en: XML Sitemap: Term
ja: XML サイトマップ： ターム

en: Adds taxonomy terms to the site map.
ja: タクソノミータームの URL をサイトマップに追加します。

en: Your MySQL version is too low. &ldquo;XML Sitemap: Term&rdquo; requires MySQL 4.0.14 or higher.
ja: MySQL のバージョンが古すぎます。 &ldquo;XML サイトマップ： ターム&rdquo; は MySQL 4.0.14 以上を必要とします。

en: This will be the default priority of terms in this vocabulary.
ja: このボキャブラリに属するタームのデフォルトの重要度です。

en: override term priority
ja: タームの重要度を上書き

en: xmlsitemap_term
ja: XML サイトマップ： ターム

en: XML Sitemap: Node
ja: XML サイトマップ： ノード

en: Adds nodes to the site map.
ja: ノードの URL をサイトマップに追加します。

en: The path of this node.
ja: このノードのパスです。

en: Link to last comment.
ja: 最新のコメントへのリンクです。

en: Link to previous comment.
ja: 前のコメントへのリンクです。

en: Your MySQL version is too low. &ldquo;XML Sitemap: Node&rdquo; requires MySQL 4.0.14 or higher.
ja: MySQL のバージョンが古すぎます。 &ldquo;XML サイトマップ： ノード&rdquo; は MySQL 4.0.14 以上を必要とします。

en: Priority adjustment
ja: 重要度の調整

en: This number will be added to the priority of this content type.
ja: この数値は、このコンテンツタイプの重要度に追加されます。

en: Content priority
ja: コンテンツの重要度

en: The default priority for specific content types can be set on the !link pages.
ja: 特定のコンテンツタイプに対するデフォルトの重要度は !link ページで設定できます。

en: content type settings
ja: コンテンツタイプの設定

en: Promotion adjustment
ja: プロモーションの調整

en: This number will be added to the priority of each post that is promoted to the front page.
ja: この数値は、フロントページに公開された各コンテンツの重要度に追加されます。

en: Comment ratio weight
ja: コメント比率の重み

en: This number will be multiplied by the ratio of the number of comments on a post to the highest number of comments on any post&#8212;that is, this number will be added to the priority of the post with the most comments.
ja: この数値は、投稿に対するコメント数とすべての投稿に対するコメント数の最大値の比率に乗算されます。 つまり、この数値は最もコメントの多いコンテンツの重要度に追加されることになります。

en: Count comments in change date and frequency
ja: 更新日時と頻度としてコメントもカウントする

en: If enabled, the frequency of comments on a post will affect its change frequency and last modification date.
ja: 有効にした場合、コンテンツに対するコメントの頻度は、そのコンテンツの更新頻度と最終更新日に影響を与えます。

en: Save content type
ja: コンテンツタイプの保存

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: XML Sitemap: Sitemap
ja: XML サイトマップ： サイトマップ

en: XML Sitemap: News
ja: XML サイトマップ： ニュース

en: override node priority
ja: ノードの重要度を上書き

en: xmlsitemap_node
ja: XML サイトマップ： ノード

en: XML Sitemap: Engines
ja: XML サイトマップ： エンジン

en: Submits site map to search engines.
ja: サイトマップを検索エンジンに送信します。

en: Submit site map to Google.
ja: Google へサイトマップを送信する。

en: Submission URL
ja: 送信先 URL

en: The URL to submit the site map to.
ja: サイトマップの送信先 URL です。

en: Verification link
ja: 確認リンク

en: In order to show statistics, Google will ask you to verify that you control this site by creating a file with a certain name. Enter that name here and the XML Sitemap module will create a path to that file name. This will only work if you have clean URLs enabled.
ja: Google では、統計情報などを利用する前に、指定した名前のファイルをアップロードして、サイトの所有者であることを確認する必要があります。 このフィールドに指定されたファイル名を入力することで、そのファイルまでのパスが生成されます。 この機能は、クリーン URL の設定が有効になっている場合のみ動作します。

en: !sitemap downloaded by Google.
ja: Google が !sitemap をダウンロードしました。

en: Submit site map to Yahoo!
ja: Yahoo! へサイトマップを送信する。

en: Before allowing you to view additional information, Yahoo! will ask you to verify that you control this site by creating a file with a certain name. Enter that name here, and XML Sitemap will create a path to that file name. This will only work if you have clean URLs enabled.
ja: Yahoo! では、追加情報を表示する前に、指定した名前のファイルをアップロードして、サイトの所有者であることを確認する必要があります。 このフィールドに指定されたファイル名を入力することで、そのファイルまでのパスが生成されます。 この機能は、クリーン URL の設定が有効になっている場合のみ動作します。

en: Authentication key
ja: 認証キー

en: Yahoo! will ask you to put an authentication key in the verification file.
ja: Yahoo! では、認証ファイルに認証キーを記載する必要があります。

en: Submit site map to Ask.com.
ja: Ask.com へサイトマップを送信する。

en: Submit site map to Windows Live.
ja: Windows Live へサイトマップを送信する。

en: Authentication file
ja: 認証ファイル

en: Before allowing you to view additional information, Windows Live will ask you to verify that you control this site by creating a file with a certain name. Enter that name here, and XML Sitemap will create a path to that file name. This will only work if you have clean URLs enabled.
ja: Windows Live では、追加情報を表示する前に、指定した名前のファイルをアップロードして、サイトの所有者であることを確認する必要があります。 このフィールドに指定されたファイル名を入力することで、そのファイルまでのパスが生成されます。 この機能は、クリーン URL の設定が有効になっている場合のみ動作します。

en: Authentication tag
ja: 認証タグ

en: Windows Live will give you an authentication tag.
ja: Windows Live では、認証タグが発行されます。

en: xmlsitemap
ja: XML サイトマップ

en: Sitemap successfully submitted to Google.
ja: Google へのサイトマップの送信が成功しました。

en: Error occurred submitting sitemap to Google: @code
ja: Google へのサイトマップ送信でエラーが発生しました。： @code

en: Site map successfully submitted to Yahoo!.
ja: Yahoo! へのサイトマップの送信が成功しました。

en: Error occurred submitting site map to Yahoo!: @code
ja: Yahoo! へのサイトマップ送信でエラーが発生しました。： @code

en: Site map successfully submitted to Ask.com.
ja: Ask.com へのサイトマップの送信が成功しました。

en: Error occurred submitting site map to Ask.com: @code
ja: Ask.com へのサイトマップ送信でエラーが発生しました。： @code

en: Site map successfully submitted to Windows Live.
ja: Windows Live へのサイトマップの送信が成功しました。

en: Error occurred submitting site map to Windows Live: @code
ja: Windows Live へのサイトマップ送信でエラーが発生しました。： @code

en: Google verification page
ja: Google 認証ページ

en: Yahoo! verification page
ja: Yahoo! 認証ページ

en: Windows Live verification page
ja: Windows Live 認証ページ

en: xmlsitemap_engines
ja: XML サイトマップ： エンジン

en: Creates an XML site map in accordance with the sitemaps.org specification.
ja: sitemaps.org の仕様に準じた XML サイトマップを作成します。

en: Configure the site map. Your site map is at !url.
ja: サイトマップの設定を行います。 このサイトのサイトマップは !url です。

en: Configure behavior for search engines.
ja: 検索エンジンに対する対応を設定してください。

en: Set up additional links for your site map.
ja: サイトマップに追加するリンクを設定してください。

en: Chunk size
ja: チャンクサイズ

en: This is the number of links to include in one site map. Values can range between 1 and 50,000. If the total number of links exceeds the chunk size, multiple site maps will be generated.
ja: ひとつのサイトマップに含むことのできるリンクの数を入力してください。 入力できる値の範囲は 1 から 50,000 までです。 リンクの総数がチャンクサイズを上回る場合、サイトマップは複数作成されます。

en: Front page priority
ja: フロントページの重要度

en: This is the absolute priority for the front page.
ja: フロントページの絶対的な重要度を選択してください。

en: Cannot send more than 50,000 links at one time.
ja: 一度に 50,000 以上のリンクを送信することはできません。

en: Submission settings
ja: 送信の設定

en: Submit site map when updated.
ja: 更新時にサイトマップを送信する

en: If enabled, search engines will be notified of changes to the site map each time it is updated.
ja: 有効にした場合、更新されるたびに検索エンジンへサイトマップの変更を通知します。

en: Submit site map on cron run.
ja: Cron 実行時にサイトマップを送信する

en: If enabled, search engines will be notified of changes to the site map each time cron is run.
ja: 有効にした場合、Cron が実行されるたびに検索エンジンへサイトマップの変更を通知します。

en: Log access.
ja: ログアクセス

en: If enabled, a watchdog entry will be made each time the site map is accessed, containing information about the requestor.
ja: 有効にした場合、サイトマップがアクセスされるたびにリクエスト情報を含んだアクセスのログ情報を追加します。

en: Link priority
ja: リンクの重要度

en: This is the default priority for additional links.
ja: 追加したリンクのデフォルトの重要度です。

en: Enter a Drupal path to add to the site map.
ja: サイトマップに追加するサイト内のパスを入力してください。

en: Delete
ja: 削除

en: Path
ja: パス

en: Priority
ja: 重要度

en: Save configuration
ja: 設定の保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Not in site map
ja: サイトマップに追加しない

en: Site map @chunk
ja: サイトマップ @chunk

en: Site map index
ja: サイトマップインデックス

en: Unable to load site map. Make sure that there is an xmlsitemap directory in your files directory and that it is writable by Drupal.
ja: サイトマップをロードできません。 files ディレクトリ内に xmlsitemap が存在し、Drupal から書き込み可能になっていることを確認してください。

en: !sitemap downloaded by @user-agent at @address.
ja: !sitemap がダウンロードされました。 ユーザエージェント： @user-agent IP： @address

en: Configure site map.
ja: サイトマップの設定を行います。

en: Search engines
ja: 検索エンジン

en: Configure search engines.
ja: 検索エンジンの設定を行います。

en: Additional
ja: 追加

en: Configure additional links.
ja: 追加リンクの設定を行います。

en: Site map !number
ja: サイトマップ !number
